\

Przykładowy kosztorys budowy

Koszty budowy domu uzależnione są przede wszystkim od powierzchni budynku, od materiałów jakie wykorzystuje się do budowy, ich jakości i rodzajów oraz robocizny. Koszta związane są także z etapami budowy. Warto podzielić inwestycję na stan surowy i pod klucz oraz wycienić najpierw koszt pierwszego etapu a następnie drugiego. W skład stanu surowego wchodzą prace ziemne, czyli fundamenty, ściany, stropy, schody, konstrukcje i pokrycia dachu, okna, drzwi oraz instalacja wodno-kanalizacyjna. Stan pod klucz zawiera instalacje elektryczne i sanitarne wewnątrz budynku, posadzki, biały montaż czyli sanitariaty, posadzki oraz elewacje wewnętrzne i zewnętrzne.

W chwili planowania wydatków niezbędny będzie szczegółowy kosztorys budowy domu. O przygotowanie kosztorysu zwracamy się głównie do firmy, która zajmie się budową naszego domu. Wyróżnia się następujące rodzaje kosztorysów: kosztorys ofertowy, inwestorski, ślepy, czy powykonawczy. Precyzyjne wyliczenie kosztów budowy może dokonać jedynie kosztorysant i to ze sporym doświadczeniem. Przygotowanie planu wydatków związanych z budową jest bardzo trudne.

Nawet jeżeli mamy do czynienia z realizacją dwóch identycznych projektów znajdujących się w tej samej miejscowości i jeden kosztorys możemy napotkać na zmiany kosztów. Choć technologia budowy jest identyczna a materiały zakupujemy w tej samej cenie to i tak możemy napotkać na zmiany. Wpływ na to mogą mieć chociażby warunku wodno-gruntowe.

Jak już wspomniano powyżej, koszty dzielimy na następujące etapy budowy, biorąc pod uwagę ilość poszczególnych materiałów i ich ceny:

stan zerowy – tj. roboty ziemne, fundamenty, ściany podziemia oraz stropy nad podziemiem i schody, izolacje przeciwwilgociowe

stan surowy otwarty nadziemia – ściany nadziemia, stropy, schody i podesty, ścianki działowe, konstrukcja dachu oraz jego podłoże i pokrycie, izolacje

stan surowy zamknięty – stolarka okienna i drzwiowa

roboty wykończeniowe – instalacje, tynki, podłogi, posadzki, wykładziny itp.

Nawet gdy już mamy gotowy kosztorys zawsze musimy liczyć się z jego modyfikacją podczas realizacji prac budowlanych. Największe zagrożenie związane z gwałtownymi zmianami kosztów budowy niosą ze sobą chwiejne ceny materiałów. Do początkowego kosztorysu należy więc zachować dystans.