\

Od czego zacząć budowę domu energooszczędnego?

Ekologiczne budownictwo ma na celu przede wszystkim stosowanie zdrowych i naturalnych materiałów budowlanych, wśród których możemy wyróżnić glinę, cegłę, drewno, kamień, ziemię, słomę. Co ciekawe uważa się także, że budownictwo ekologiczne powinno być dostosowane do wymiarów człowieka, nie przerastające go, czyli dostosowane do jego rozmiarów. Są to więc niewielkie parterowe, ewentualnie jednopiętrowe domki. Do ich budowy wykorzystuje się naturalne materiały, po to by jednocześnie posłużyły kilku pokoleniom, a w momencie ich opuszczenia środowisko naturalne będzie mogło jest stopniowo zaadoptować i wchłonąć.

Cele budownictwa ekologicznego jest trwałość budynków, indywidualny charakter dopasowany do potrzeb użytkowników i harmonijnie dostosowane do otoczenia, ale przede wszystkim bezpieczne dla środowiska. Ważne jest także aby ekologiczne domy nie stanowiły zagrożenia dla użytkownika, dlatego też eliminuje się takie materiały jak eternit, toksyczne izolacje, impregnaty itp. Budując ekologiczny dom stawia się wyłącznie na stare i sprawdzone metody, które choć solidne zostały już dawno wyparte przez nowoczesne technologie i współcześnie stosowane materiały.

Podany wyżej sposób nie jest oczywiście jedynym, w którym stosuje się ekologiczne rozwiązania. Na uwagę zasługują także budynki pasywne, czyli najnowsza generacja budynków energooszczędnych. Budownictwo pasywne łączy w sobie bardzo wysoki komfort użytkowania z ochroną środowiska naturalnego. Są to obiekt o najwyższym komforcie cieplnym i wyjątkowo niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną. Nadrzędną zasadą w tego typu budownictwie jest wykorzystanie źródeł energii odnawialnej, co znacznie zmniejsza emisję dwutlęku-węgla do atmosfery.

Obniżenie zapotrzebowania budynków na energię cieplną osiąga się dzięki stosowaniu najnowocześniejszej technologii izolacyjnej. W pasywnym budownictwie straty ciepła ogranicza się do minimum, a instalowanie systemu grzewczego jest zbędną inwestycją. Budynki tego typu ogrzewane są w sposób pasywny. Cechą charakterystyczną budynków pasywnych jest niskie zużycie energii i małe koszty eksploatacji. Choć sama budowa obiektów pasywnych nie jest tania to jednak inwestycja zwraca się przez lata eksploatacji.

Interesującą metodą pozwalającą chronić środowisko naturalne są przydomowe oczyszczalnie ścieków. To zarazem ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Oczyszczanie ścieków odbywa się dzięki naturalnym procesom samooczyszczania zachodzącym w przyrodzie. Chodzi tu głównie o oczyszczenie, przez bakterie bytujące w środowisku naturalnym, zanieczyszczeń znajdujących się w ściekach na proste związki mineralne, które nie stanowią zagrożenia dla środowiska i mogą być odprowadzane do wód gruntowych i powierzchniowych.


Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/fzf/public_html/423.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 364

Fatal error: Uncaught Exception: Cache directory not writable. Comet Cache needs this directory please: `/home/fzf/public_html/423.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache/http/www-xn--usugibudowlane-hnc-waw-pl`. Set permissions to `755` or higher; `777` might be needed in some cases. in /home/fzf/public_html/423.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:367 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/fzf/public_html/423.pl/wp-includes/functions.php(3743): ob_end_flush() #2 /home/fzf/public_html/423.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/fzf/public_html/423.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/fzf/public_html/423.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/fzf/public_html/423.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/fzf/public_html/423.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 367